Životní síla

Možná se momentálně nacházíte v situaci, kdy si nevíte rady. Děláte všechno pro dosažení toho, co chcete. Dřete, věnujete tomu spoustu času, děláte první i poslední a stejně to k očekávanému výsledku nevede. Tak sakra, kde děláte chybu?

Možná si říkáte, že život není spravedlivý, protože máte pocit, že děláte více, než ostatní. Snažíte se více, než ostatní, obětujete proto více, než ostatní a stejně to nemá ten správný efekt. Problém je v tom, že v životě můžete dělat spoustu věcí, ale neděláte ty správné kroky. Neděláte kroky, které jsou skutečně důležité pro dosažení toho, co chcete. Takže ano, z vašeho pohledu děláte opravdu všechno, ale ne to, co máte, co musíte.

Čím déle se nacházíte v situaci, se kterou si nevíte rady, tím více se začínají ozývat pocity, jestli to má vůbec smysl. Jestli to dokážete, jestli na to máte, jestli to vůbec jde atd. Začnete o sobě pochybovat, přestáváte si věřit. Už nevíte, co máte pro dosažení toho, co chcete udělat, protože máte pocit, že jste snad vyzkoušeli a udělali všechno. Už vám chybí síla v tom pokračovat. Přestává vás to bavit, přestáváte ve svém snažení vidět smysl. Rezignujete. Máte pocit, že se proti vám spikl celý svět, že svět není spravedlivý, když jste se tolik nadřeli, když jste se tolik snažili. A to je podle vás nespravedlivé.

Čím více takových situací v životě zažijete, o to více se změní vaše pocity, které máte ze sebe, ze života, ze světa. Zvláště, pokud se jedná o něco, na čem vám skutečně záleží, co je pro vás důležité. Co strašně moc chcete nebo potřebujete. Začíná vám chybět životní energie. Takové situace jí z vás doslova vysávají. Cítíte se utahaní životem. Cítíte se unaveni a takový život vás logicky nebaví. To vše změní vaší povahu. Pokud jste už nebyli, začnete být pesimisté. I věci, které pro vás předtím nebyly nijak těžké a náročné, začnou být. Přestanete vidět smysl o něco se snažit, usilovat, něco změnit, něčeho dosáhnout. Začnete přemýšlet, že je to osud, že na váš život má vliv něco, čemu nerozumíte, co přesahuje vaše chápání. Vaše myšlení a chování se jednou a pro vždy změní. Jediné, na co se dokážete soustředit je, aby určité věci alespoň zůstaly tak, jak jsou. Aby nebyly ještě horší. Na víc už prostě nemáte sílu.

Někdo nehledá chybu u sebe, ale u druhých lidí. Je přesvědčený, že všechno dělá správně. Že problém není v něm, ale v lidech okolo něj. Když dospějete k takovému závěru, začnete se podle toho chovat. Takový člověk se stává nesnesitelný. Neustále ostatní kritizuje. Z jeho pohledu dělají všichni všechno špatně. Druhým vyčítá, co všechno nedělají, co všechno by měli dělat, ale sami se tak nechovají. A když to takovému člověku řeknete, bude se s vámi do krve hádat, že to není pravda. S takovými lidmi se dá jen těžko vyjít. V jejich přítomnosti vám není příjemně, protože jsou hádaví, hašteřiví, věčně naštvaní a dalo by se říci, že jsou i zlí. Jsou zklamaní ze života, ale nikdy si nepřipustí, že něco dělají špatně, že by něco měli u sebe změnit nebo dělat jinak. Jejich povaha i chování se trvale změnily a v těchto případech, s tím jde těžko něco dělat. Protože, když sami nechtějí, nic se změnit nemůže. Až takhle můžeme dopadnout, když se nám v životě nedaří dosáhnout toho, co chceme.