Zdraví a tělo

Každý věří něčemu jinému, co musí pro své zdraví udělat. Od relaxace, stravy, vitamínů, až po pravidelný odpočinek a spánek. Ale v průběhu života se mění to, čemu věříme, a mění se i to, o čem jsme přesvědčeni. S věkem se naše myšlení celkově mění. Někdo si to uvědomuje velmi dobře a někdo ne.

Ve dvaceti nebo třiceti jste přesvědčeni, že pro své zdraví nemusíte udělat téměř nic. Pokud nemáte dlouhodobé nebo časté problémy. Ale překročíte čtyřicítku a potom padesátku a najednou máte pocit, že pro své zdraví musíte udělat mnohem více, než jste doposud museli. Nebo něco úplně jiného, než jste doposud dělali. Důvodem je, že se změnilo vaše myšlení. Změnil se váš pohlled na zdraví, tělo a život. Začínáte vyznávat jiné hodnoty. Proto vám hlavou začínají probíhat myšlenky, které jsou pro vás nové. Ale většinou je ignorujete, jako výplod své fantazie nebo, jako vyloženou hloupost. Někdy, ale tyto myšlenky tak dorážejí, že jim začnete věřit a chovat se podle toho. A myslíte si, že pro své zdraví děláte vše, co je potřeba. Potom jste zklamaní, že to tak není. Je opravdu důležité uvědomit si, jaký je rozdíl mezi tím, co si myslíte, čemu věřite a tím, o čem jste přesvědčeni. A jestli jste uvědomili opravdu všechno, co bylo potřeba udělat proto, abyste byli zdraví. Přestože, mnozí v tom nevidí žádný rozdíl. Věřit můžete mnoha věcem, ale vůbec se nemusí shodovat s tím, o čem jste přesvědčeni, že musíte pro své zdraví udělat. Určitě se nevyplatí dělat něco, o čem vás ostatní přesvědčují, že musíte pro své zdraví udělat. Pokud o tom nejste přesvědčeni, ztrácíte čas a případně i peníze. A stejně tak nemá smysl dělat něco, do čeho se musíte nutit a co vás nebaví nebo vám nepřináší radost.

Další myšlenky můžete vnímat, co musíte udělat proto, abyste zůstali v psychické pohodě. Proto si musíte uvědomit nejen, jak si udržet fyzické zdraví, ale i to psychické. Pokud už člověk onemocní, ale je v psychické pohodě, uzdraví se mnohem rychleji než člověk, ktterý se lehce nechá rozhodit, jakýmkoliv problémem. Jen musíte přijít na to, o čem jste přesvědčení, co musíte dělat, abyste si zachovali psychickou pohodu nebo se do ní co nejrychleji vrátili. A to je někdy oříšek, protože si většinou dokážete uvědomit jen to, co si myslíte a ne, o čem jste přesvědčeni. A to platí, jak pro zdraví fyzické, tak psychické. Psychická pohoda je jednou z věcí, o kterou byste měli usilovat po celý život. Čím méně jste v psychické pohodě, tím větší pocit máte, že je všechno ve vašem životě složitější a těžší. Člověk, který je v pohodě se dokáže na život dívat s určitým nadhledem.

Je to už delší dobu, kdy jsme společně s primářem z onkologického oddělení dospěli k určitému závěru. Předestřel problém, kdy se onkologičtí pacienti po léčbě vrátili domů a jejich zdravotní stav se zhoršil. Po opětovné hospitalizaci v nemocnici se jejich stav zase zlepšil. V mnoha případech se jednalo o opakovaný jev. Dospěli jsme k společnému závěru, že když se pacient vrátí do prostředí, ve kterém nedokáže zůstat z nějakého důvodu v psychické pohodě, jeho zdravotní stav se  zhorší. A když je v nemocnici, psychická pohoda se mu vrátí a jeho zdravotní stav se zase zlepší. Proto je potřeba dostat se do psychické pohody trvale a ne jen přechodně. Protože, tím můžete nejen účinněji problém vyřešit, ale psychickou pohodou můžete mnoha problémům, také předejít.

Pokud chcete v životě řešit co nejméně zdravotních problémů, poznejte sebe sama. Uvědomte si, o čem jste přesvědčeni, že musíte udělat pro své zdraví a co pro psychickou pohodu. Můžete tím nejen předejít určitým problémům, ale když už se nějaký objeví, tak se ho rychle zbavite díky tomu, že budete v dobré psychické kondici.