Představy

To, že nemáme představu o určitých věcech nám komplikuje život v mnoha směrech. Když něco chceme a nemáme představu, čeho tím vlastně chceme dosáhnout, můžeme se přetrhnout a výsledek nebude odpovídat tomu, čeho jsme chtěli dosáhnout. Je to jako v matematice. Když je zadání špatné, logicky výsledek bude taky špatný. 

Když např.chcete, aby se partner choval zodpovědně, tak si vůbec nemusí umět představit, co od něj vlastně chcete. Takže vám to odsouhlasí nebo vy to budete považovat za vyřízené a on se dál bude chovat stejně. Neví totiž, co po něm vlastně chcete. Nevysvětlili jste mu, co to z vašeho pohledu znamená. Mozek sice informaci zaznamenal, ale nezpracoval. Dalším důvodem vaší nespokojenosti může být, že má naprosto rozdílnou představu o tom, co to znamená, chovat se zodpovědně. Takže, z jeho pohledu se tak chovat začali, ale to neznamená, že to odpovídá vaší představě. A když mu to budete vyčítat, bude na vás nechápavě koukat s tím, že vám se nikdy nezavděčí. Všechno je o komunikaci, kdy základem je, že nepředpokládám, že to, co je jasné mně, musí být jasné i těm druhým. Každý vyrostl v jiném prostředí a každý měl jiné učitele života. Tím myslím rodiče. A co nás nenaučili, to neumíme. Jak nás to naučili, tak to umíme. Takže, pokud druhým nesdělíte, co vy si představujete pod tím, co od nich chcete, budou to dělat podle svého nebo nebudou vědět, co od nich chcete. Zkuste se zamyslet nad tím, jestli váš partner v určitých případech ví, co od něj vlastně chcete. Jestli vám náhodou nechybí nadhled, trpělivost, schopnost umět vysvětlovat a chtít vysvětlovat.

I když partnerovi vysvětlíte, co od něj chcete, jak si něco představujete, může se lehce stát, že jednou se partner zachová, jak jste chtěli a příště se už zase chová, jako dříve. Důvodem je, že v mnoha případech nestačí něco někomu vysvětli jen jednou. A to platí pro muže i ženy. Představte si dítě, jak ho učíte jezdit na kole. Opravdu stačí jeden pokus a dítě umí jezdit nebo se to potřebuje učit delší dobu, aby se mu ta jízda na kole zažila. Stal se z toho zvyk. Proto musíte některé věci vysvětlovat tak dlouho a být u toho trpěliví, dokud se ten druhý nenaučí, co potřebujete nebo co od něj chcete a nestane se z toho pro něj zvyk. Uvědomte si, že pokud se učíme něco nového, tak to nějakou dobu trvá, než se nám to zažije. A do té doby můžeme kdykoliv sklouznout nechtěně k starým zvykům chování.

Zkusím to ještě přiblížit na jednom příkladu. Pokud partnerovi neřeknete, jakou máte představu o sexu, bude se při něm chovat podle toho, co se naučil nebo, co si myslí, že vám přinese uspokojení. Ale to může být na hony vzdálené vaší představě. Některé ženy i muži mají představu, že přece ten druhý musí vědět, co máme rádi, co nás vzrušuje. Mám pro mnohé z vás novinu. Není. Je mnohem rychlejší a jednodušší to tomu druhému říci. Jinak se totiž může stát, že nebudete mít nikdy sex podle vašich představ, že nikdy nezažijete to, po čem toužíte. A navíc, co si budeme namlouvat. Ne každý je predátorem ložnice. Ne každý měl dobré učitele. Tím mám na mysli předchozí partnery. Takže, pokud váš partner něco neumí, tak ho to naučte. Ale pokud nemáte představu o tom, jak ho to naučit, asi se taky potřebujete něco naučit.

Jednou mi jistá paní povídá. „Přece svému manželovi nebudu všechno dopodrobna vysvětlovat. Není debil a nechci, aby z mého chování takový pocit měl“. Její partner, stejně, jako ten váš si v mnoha případech může připadat, jako debil, právě z toho důvodu, že z jeho pohledu udělal, co jste po něm chtěli. Z vašeho pohledu ne. Ale, když mu v určitých situacích vysvětlíte podrobně, co od něj chcete, aby tak získal jasnou představu, tak pokud není líný, pokud vás už nemá plné zuby, tak to udělá tak, jak chcete. A spokojenost bude na obou stranách. Některé problémy opravdu vyvěrají jen z toho, že si nerozumíme v tom, co od sebe chceme. A budete se divit, z toho může vyplynout až jedna třetina problémů, kvůli kterým není některý z partnerů ve vztahu spokojený.