Vnější svět

Velmi často dnes slyšíte, že svět, ve kterém žijete a to, co se vám v něm děje, je odrazem vašeho vnitřního světa. Nemusíte se nořit do žádného vnitřního světa. Není potřeba hledat něco tajemného. Stačí jen přemýšlet a uvědomíte si vše, co potřebujete.

Lidský mozek je úžasný v tom, že když se naučíte něco dělat jinak, rychle na to staré zapomenete. Je to jako, když v lese přestanete využívat určitou cestičku a začnete chodit novou, která vám více vyhovuje. Ta stará po čase zaroste a už jí nenajdete. A pokud se naučíte něco, co jste doposud neuměli, vytvoříte zcela novou cestičku. Jak jistě víte, pocity /emoce/ mají obrovskou sílu. Nenávist dokáže člověku dodat obrovskou sílu a vytrvalost, stejně, jako láska. Ale, existuje ještě jiný pocit, který k životu nutně potřebujete a bez kterého se neobejdete. A tím je jistota. Každý hledá jistotu, protože jistota mu dodává sílu a sebevědomí. Když jste si něčím jisti, chováte se podle toho. Protože jste si jisti také sami sebou. Kde je jistota, není pochybnost. A kde není pochybnost, není překážka.

Když chcete postavit dům, tak si musíte být jisti, v jaké lokalitě ho chcete postavit. Jak velký chcete mít pozemek, jestli zasíťovaný atd. Musíte si být jisti tím, jak velký ho chcete mít /kolik pokojů/ a na jakou světovou stranu má být orientovaný. Jestli chcete být energeticky nezávislí, beton nebo dřevo atd. Když si do nejmenšího detailu uvědomíte, co vlastně chcete, máte jistotu, že v takovém domě budete spokojeni. A zároveň si uvědomíte, jaké jednotlivé kroky musíte udělat, abyste dosáhli toho, co chcete.

V životě je to úplně stejné. Ženy často chtějí, aby se muži chovali zodpovědně. Co to ale konkrétně znamená? Jak se má konkrétně ten muž chovat, abyste byly spokojené. A jste si jisté, že potom spokojené budete? Jste si jisté, že to od svého partnera můžete chtít? Jste si jisté, že ho můžete měnit, když takový není? Jste si jisté, že je správné to po něm chtít? Jste si jisté, že… Proto si nejdříve musíte uvědomit, co konkrétně od něj chcete. Potom se musíte získat jistotu, že je přirozené a normální, že to od něj chcete. A teprve potom si můžete uvědomit, jestli je potřeba proto ještě něco udělat. Pokud tento postup nedodržíte, nic se nezmění a budete jen naštvané, že se ten váš chová stále stejně. Je to jeden z nejčastějších důvodů, proč se nám nedaří dosáhnout toho, co chceme.

Kdybych se uměl chovat flexibilně, tak….... A co si pod tím konkrétně představujete? Jak se chcete umět chovat? Chtít prázdnou frázi nikam nevede. Vždy musíte vědět, jak konkrétně se chcete umět chovat a musíte si být jisti tím, co si od toho slibujete, co od toho očekáváte atd. Jen tak získáte jistotu, že když se takhle budete umět chovat, dosáhnete toho, co chcete. A ptakové myšlení se vám musí zažít, abyse z toho stalo nové chování. Abyste se tak chovali automaticky pokaždé, když to budete potřebovat. Že to zní příliš jednoduše? Ale některé věci jsou jednoduché a jiné zase trochu složitější.

Pokud víte, naprosto konkrétně, co chcete změnit, jaký máte cíl, čeho chcete dosáhnout, kam se chcete posunout, co chcete se svým životem udělat, ale nevíte, co proto máte udělat, tak se zamyslete. Co ovlivňuje váš život? Je to vaše povaha, schopnosti, které máte, jak se umíte chovat, jak myslíte o sobě a životě etc. Většina informací, které váš mozek obsahuje jsou produktem prostředí, ve kterém jste vyrůstali. Produktem lidí, kteří vás obklopovali. Člověka tvoří informace. Ať už ty genetické, které rozhodují o jeho barvě pleti atd. nebo informace, které ho utvářejí, jako člověka. Zatímco genetické informace nejde změnit, alespoň prozatím, ty ostatní, ano. Co neumíte, to se můžete naučit. Jen musíte vědět, co chcete umět nebo, co potřebujete umět. Žádný tajemný vnitřní svět není. Jak o sobě myslíte, jak se na sebe díváte, jak se díváte na svět, na lidi, na život, jakou máte povahu, co vám jde a nejde, z čeho máte strach a obavy, co vám je nepříjemné, čemu se vyhýbáte atd., to vše jste schopni si uvědomit. Včetně toho, jaké jste měli dětství, rodiče, kdo vás v životě inspiroval, že jste chtěli být jiní apod. Jste schopni si sami uvědomit, jestli jste líní, v čem si nevěříte, kdy vám chybí jistota, kde vám schází sebevědomí, na co nemáte sílu atd. To vše jste schopni si uvědomit. Jestli jste tvrdohlaví, neústupní, hádaví, nepřející, jestli se rádi litujete, jestli jste skeptici, to všechno jste schopni si uvědomit. Včetně toho, jaký dopad to má na váš život. A buď to chcete změnit nebo ne. A pokud máte pocit, že povaha je něco, co se nedá měnit nebo jen těžce a složitě, tak si uvědomte, že když se naučíte určitým způsobem myslet, začnete se podle toho chovat. Začnete být trpěliví. A když se vám tohle chování zažije, tak změní vaší povahu. Budete mít v povaze, že jste trpěliví. Takhle to funguje už několik tisíc let.

Stejně tak musíte změnit své myšlení, protože často myslíte způsobem, který je v naprostém rozporu s tím, co chcete nebo čeho chcete dosáhnout. A to vás připravuje o jistotu, kterou tak nutně v životě potřebujete. Takže musíte změnit to, co zatím považujte za zcela přirozené a normální. Máte zažité určité postoje, názory, dogmata, životní kréda, myšlenky, o něčem jste přesvědčeni atd., a to vás připravuje o jistotu v tom, co můžete chtít, máte chtít, můžete si dovolit chtít, je správné chtít a takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. Tyto myšlenky a pocity jsou důvodem, proč si nevěříte, nemáte sebevědomí a nedokážete si prosadit, co chcete. Proč nemůžete dosáhnout toho, co chcete. Pokud máte pocit, že něco nejde změnit, rád vám dokážu, že můžete změnit cokoliv. Jen musíte vědět, co chcete. Pokud si myslíte, že něco na sobě nedokážete změnit, rád vám dokážu, že to jde. Pokud si myslíte, že nedokážete změnit druhé lidi, rád vám dokážu, že to jde. I tady pochybujete, jestli můžete, smíte, měli byste. Chybí vám jistota, co smíte a co ne. Tak je prostě a jednoduše naučte něco, co neumí a oni si ani neuvědomí, že se začali díky tomu chovat tak, jak chcete. Tak, jak byste jinak nikdy nedokázali. Můžete jim to sebevědomě vysvětlit, aby to pochopili, proč to po nich chcete. Že to nejde? Dokážu vám, že ano. Vždy existuje více možností. Jen pro vás musí být přirozené a normální takhle přemýšlet. I to je to, co se musíte naučit. Jinak přemýšlet.