Sebevědomí je absence strachu

Sebevědomí tvoří soubor zvyků myšlení a chování. Potřebujeme ho, když máme pocit, že nám něco nejde, něco nedokážeme, nezvládáme, neumíme, když se něčemu vyhýbáme, i když víme, že je to špatně. Když z něčeho máme strach a nedokážeme ho překonat. Když se prostě neumíme chovat jak musíme, chceme nebo potřebujeme.

Mladý chlapec má problém. Nedokáže si najít přýtelkyni, protože je plachý a nesmělý. Proto má pocit, že mu chybí sebevědomí. Je přesvědčenný, že kdyby ho měl, tak si konečně dívku najde. Když ke mně přijde, pomůžu mu, aby si uvědomil, kdy tento pocit mít bude. Jaké zvyky chování je potřeba změnit. V určitých případech je už po 2-3 dnech vidět určitou změnu v chování člověka. Vzhledem k náročnosti této práce, jsem schopen se zabývat vždy pouze jedním problémem, dokud není dotažený do úplného konce.  

Někdo říká seběvědomí a někdo věřit si. Je v tom stejný rozdíl, jako uzdravit se nebo vyléčit. Výsledek je stejný, jen jsme zvyklí tomu říkat, každý jinak. Každopádně, nedostatek sebevědomí, může vést k ztrátě partera, práce, k neschopnosti řešit určité problémy atd. Nedostatek sebevědomí je příčinou, proč nedokážeme překonat zónu pohodlí, proč prokrastinujeme, proč se bojíme změn nebo se jim vyhýbáme.

Ze stejného důvodu, někteří lidé nedokážou třeba změnit práci. Přestože jsou v ní nešťastní, chodí do ní s odporem nebo nechutí, nejsou dobře placeni apod. Nemají odvahu odejít, protože mají strach, jestli to v nové práci nebude nakonec ještě horší. Jestli firma, kam odejdou nezkrachuje, jestli novou práci budou zvládat nebo po nich někdo nebude chtít, aby pracovali více, než jsou zvyklí. Jenom a jenom strach. Nic jiného za tím není. Odejdu, až bude ten správný čas, až budu mít jistotu, do čeho jdu. Prostě se nedokážou chovat jinak, než jak jim velí strach a ostatní pocity. Se sebevědomím se můžete rozhodnout, jestli zůstanete, ale bez všech těch nepříjemných pocitů nebo se s rozvahou rozhodnete odejít.  

Pokud chcete mít sebevědomí, musíte mít jasnou představu, co to pro vás znamená, jak se chcete nebo potřebujete umět chovat. Musíte vědět, čeho tím chcete dosáhnout. A co od sebevědomí očekáváte. Buď budete mít jasnou představu nebo vám s tím pomůžu, aby výsledek odpovídal tomu, co chcete.