Aby se děti chovaly, jak chcete

Určité věci od dětí nechcete, protože stejně nevěříte, že by se chovaly tak, jak chcete nebo udělaly, co po nich chcete. Určité věci od dětí chcete, ale buď mají plno připomínek nebo to stejně neudělají a vy to jako vždy, uděláte za ně. Jejich chování je buď odrazem nedostatku vašeho sebevědomí, nedostatku respektu k vám nebo si dítě vytvořilo určité zvyky chování. Vám jejich chování teď vadí, ale nedokážete s tím nic udělat. 

To, jak se dnes děti chovají je důsledkem určitých zažitých životních postojů, názorů, čemu věříte a nevěříte, jak myslíte o dětech, jak myslíte o výchově a rodině, jak myslíte o sobě. Tyto informace vám buď dodávají sebevědomí nebo vás o něj připravují. Díky tomu si nedokážete představit, že by se vaše děti mohly chovat jinak nebo vám chybí představivost, jak toho dosáhnout. A přitom by pro vás mělo být přirozené a normální chtít, aby se děti chovaly tak, jak chcete. Ale protože okolo sebe vidíte, že i ostatní mají se svými dětmi problémy a tak to považujete za přirozené a normální.  

Když se děti budou chovat tak, jak chcete, alespoň v těch důležitých věcech, co tím získáte? Klid. Zbavíte se stresu, strachu z toho, co provedou, nepříjemných pocitů, které máte ze sebe nebo z nich. Když se děti budou chovat tak, jak chcete, nikdy nemůžete mít pocit, že jste zklamali. Budete mít pocit, že si se svými dětmi rozumíte. Nebudete mít problém svým dětem věřit. Budete vědět, že se na ně můžete spolehnout, protože se chovají tak, jak chcete. Ale to musíte získat jistotu v tom, co chcete, respekt nebo sebevědomí. Zbavíte se nepříjemných pocity z toho, že od dětí určité věci chcete, proč zrovna teď atd. Nebudete se bát jejich reakce. A stane se pro vás přirozené a normální, že se děti chovají tak, jak chcete. 

Naučte se chovat tak, jak zatím neumíte. Získejte jistotu, sebevědomí, pocit, že jste dobrý rodič, který své děti zvládá. Který ví, co je pro ně dobré a ví, jak se děti mají chovat k rodičům a jak se mají chovat doma. Nedívejste se na to, co vidíte okolo sebe, ale uvědomte si, co chcete vy.